A projekt keretében a felsőoktatás, szakképzés és innováció területén a modernizációt kizáró vagy korlátozó jogszabály, közjogi szervezet szabályozó eszköz, eljárásrend, standard, előírás, útmutató, szabályzat, egyéb szabályzó felülvizsgálata, módosítása történik meg a 2021- 2023. közötti időszakban. A modernizációs folyamatok eredményeinek gyakorlatba való átültetése a felsőoktatási/szakképzési intézmények és a társadalmi, gazdasági szereplők körében, valamint a modernizációs folyamatok eredményeinek széleskörű megismertetése is szükséges a reform sikeres, teljes körű végrehajtása érdekében.
- Fejlesztés tárgya, célja: A felsőoktatási képzések gyakorlatiasabbá, rugalmasabbá, munkaerőpiaci fókuszúvá, a szakindítás és szaklétesítés gyorsabbá váljon a projekt eredményeinek hatására.
- Szerződött támogatás összege: 1 699 985 000,- Ft.
- Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság támogatási összege: 792 470 049,- Ft.
- Projekt tervezett befejezési dátuma: 2023.12.31.
- Projekt azonosító szám: RRF-2.1.1-21-2022-00001
A felsőoktatás sikerességének egyik fokmérője, ha alkalmas a magasan képzett munkaerő folyamatos utánpótlásának biztosítására. Az utánpótlás abban az esetben eredményes és hatékony, ha már a felsőoktatás képzési környezete, ideértve a szabályozást, ügyvitelt és minőségértékelést, olyan módon működik, hogy
- figyelembe veszi a nemzetközi trendeket, alkalmazott módszereket, gyakorlatokat;
- egzakt módon biztosítja a munkaerő-piaci szereplők igényeinek rendszeres becsatornázását;
- a képzési és kimeneti követelmény rendszere rugalmas,
- a gyakorlati ismeretek valós érvényesülését és új tanulási módokat, valamint rövid távú tanulási eredmények elismerését teszi lehetővé;
- figyelembe veszi a felsőoktatás strukturális átalakításából eredő működési igényeket,
- a társadalom széles köre számára közérthető módon közvetít információt.
Ezt a célt szolgálja „A felsőoktatási képzések ágazati modernizációja kiemelt projekt” is, azáltal, hogy a felsőoktatás képzési környezete szempontjából kiemelkedő jelentőségű három szakmai szervezet működési feltételeit javítja.
A tervezett képzési reform a hatályos jogszabályok szerint 15 db képzési területet érintve valósul meg a projekt megvalósítói által elkészített jelentés alapján.
A projekt keretében a felsőoktatás, szakképzés és innováció területén a modernizációt kizáró vagy korlátozó jogszabály, közjogi szervezet szabályozó eszköz, eljárásrend, standard, előírás, útmutató, szabályzat, egyéb szabályzó felülvizsgálata, módosítása történik meg a 2021- 2023. közötti időszakban. A modernizációs folyamatok eredményeinek gyakorlatba való átültetése a felsőoktatási/szakképzési intézmények és a társadalmi, gazdasági szereplők körében, valamint a modernizációs folyamatok eredményeinek széleskörű megismertetése is szükséges a reform sikeres, teljes körű végrehajtása érdekében. A reform –többek között – kiterjed:
- a felsőoktatás képzési struktúrájának átalakítására,
- a minőségbiztosítás szerepének megerősítésére az új képzési struktúrában,
- az intézményi akkreditációs eljárás egyszerűsítésére,
- a központi felsőoktatási felvételi eljárás kommunikációját támogató tevékenységek végzésére,
- a felsőoktatási teljesítmény és a munkaerőpiaci igények összehangolására,
- a kreditelismerés akadályainak lebontására,
- a validáció működési feltételeinek kidolgozására.